Innowacyjny przenośny aparat

innowacyjny_przenosny_aparat.jpg

Prawdziwym hitem i urządzeniem, które na zawsze odmieniło rynek telefoniczny był Mobira Cityman. Warto jednak pamiętać również o jego nieco bardziej prymitywnym poprzedniku. Mowa o Mobira Talkman. Urządzenie powstało w 1984 roku.

Talkman był modelem przeznaczonym do użytku mobilnego. Był właściwie udoskonaloną wersją wcześniejszego Senatora. Wprowadzono tu istotne innowacje. Przede wszystkim nowy aparat nie wymagał stałego zasilania, można więc było wyciągnąć go z samochodu i zabrać ze sobą.

Talkman był też mniejszy i lżejszy, jednak wciąż składał się z dość mało poręcznej walizki, do której podłączona była słuchawka. Jeśli na jednym z filmów z lat osiemdziesiątych zobaczysz biznesmana targającego niewielką skrzyneczkę z telefonem, najprawdopodobniej będzie to właśnie Mobira Talkman. Jak widać telefon różnił się znacznie od dzisiejszego pojmowania komórki. Warto też dodać, że pomimo znaczących udoskonaleń Talkman ważył około pięciu kilogramów.

Urządzenie dało się przenieść i używać poza domem, jednak zabieranie Talkmana ze sobą na każdy spacer było wykluczone. Mobira Talkman miał być pierwszym przenośnym telefonem. Co prawda ważył o połowę mniej niż model Senator, jednak 5 kg to nadal zdecydowanie za dużo, aby mieć go zawsze przy sobie. Jego plusem natomiast było to, że nie potrzebował stałego zasilania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *